Čo nás trápi a čo trápi umenie

Autor: Kristína Karabínošová | 10.5.2012 o 18:30 | (upravené 10.5.2012 o 21:41) Karma článku: 6,26 | Prečítané:  337x

Galéria na Baštovej momentálne ponúka na zhliadnutie výstavu novinárskej fotografie a karikatúry. Nedávno som sa tam zastavila a na moje prekvapenie som po zapísaní sa do knihy návštev uvidela notes s paličkami.  Pod sebou zapísané dátumy od otvorenia výstavy až po daný deň. V poslednom riadku boli tri paličky. Za štrnásť dní ich tam bolo asi dvadsať.

 

Považujem to za veľkú škodu, nakoľko novinárska fotografia je jedna z mojich obľúbených a boli tu mnohé hodné videnia aj pre širokú verejnosť. Svoje fotky tu majú vystavené fotografovia z časopisov TREND, .týždeň alebo NOTA BENE. A nie je na nich nič, z čoho by ste ostali šokovaní. Stačí, že postojíte a pozeráte sa. Lebo je na čo.

A tak mi napadlo, či je to nevhodnou lokalitou galérie alebo je to nezáujem bežného diváka?

Spomínam si na jednu výstavu zahraničného umelca, ktorého cieľom bolo šokovať a poburovať. Podarilo sa mu to a výstavu museli kvôli vysokej návštevnosti aj predĺžiť.

Je hodné videnia a pozornosti len to, pri čom sa zhrozene zatvárime? Alebo nás to prekvapuje natoľko, že si to budeme ešte dlho pamätať?

Nechcem odsudzovať nikoho, kto sa venuje práve tejto forme zobrazovania v umení, avšak chcela by som upozorniť, že je toho veľa, z čoho môžete ostať uchvátení. Nemusia to byť roztiahnuté vagíny, či pápež ako slečinka.

Niektorí umelci sa zase venujú sebareflexivnym témam. City, túžby, udalosti, zážitky. Autorove. Vytesňujú všetko to, čo sa ich osobnosti nedotýka. Ja však mnohokrát len prejdem okolo obrazu, lebo v ňom nevidno hlbšiu myšlienku. Na tropicky pestrofarebnom plátne s pozitívnym námetom ťažko nájdete viac ako plytké a subjektívne dojmy.

Chápem, že v našich životoch sú najpodstatnejšie problémy tie naše a fakt, že sa niečo deje sotva za dverami bytu, nás nezaujíma. Nehovoriac už o niečom mimo krajiny alebo kontinentu.

Takzvaná „masovitost" davu. Egoizmus.
Koľkí z nás si uvedomujú, že niekde vo svete ešta ľudia žijú ako v stredoveku? Deti tam ťažko pracujú za pár drobných, okrem iného si nemajú čo obliecť, a písať alebo čítať nevie takmer žiadne z nich. Viete si predstaviť, že by ste sa museli každé ráno báť vyjsť z domu, aby na vás nedopadla bomba?

Ja nie. Ale to neznamená, že ma to nemusí zaujímať.

 

Umenie by podľa mňa malo byť úderné, musí osloviť a zanechať vo vás skrytý odkaz od autora, ktorý si v sebe ponesiete. V poslednej dobe sa presviedčam, že sa to do „bežného" obrazu zakódovať nedá (alebo som ten kód nevedela prečítať).

Našla som však niekoho, komu sa darí od tejto povrchnej formy odkláňať. Je to šikovný grafik z VŠVU - Pavol Truben. Pozoruhodné na ňom je práve to, že neanalyzuje sám seba. Je si vedomý toho, čomu treba prikladať väčšiu váhu. V jeho prípade sú to náboženské nezhody, vojnové konflikty alebo etnické problémy. Veľkou výhodou je, že jeho diela vás zaujmú už vzhľadovo. A ten kód aj s „riešením" skutočne stojí za to.

 

Jan Bauch povedal: "Umění, kterému nikdo nerozumí, není uměním." Ja Trubenovi rozumiem. Bod pre neho.

Priala by som si, keby sa viacero mladých umelcov zameriavalo na globálnejšie témy. Vyjadrujúc svoj názor prostredníctvom temperových farieb či pastelov a pozerať sa mimo, nie do seba. Neapelovať na diváka banálnymi motívmi.

 

Aby som na vernisážach nemusela okolo tých diel len tak prechádzať.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Čo sa stane, ak by vypadlo centrum slovenského internetu?

Poskytovateľov internetu na Slovensku spája centrum SIX, ktorý prevádzkuje Slovenská technická univerzita v Bratislave.

DOMOV

Mediálny analytik: SNS používa mečiarovské spôsoby

Spravodajstvo RTVS sa za súčasného vedenia zlepšilo, tvrdí.

AUTO

Škoda ukázala modernizovanú Octaviu s dvojdielnymi svetlami

Modernizácia prinesie dvojdielne svetlá.


Už ste čítali?