Potreba počúvania a rešpektu

Autor: Kristína Karabínošová | 17.2.2013 o 13:51 | (upravené 17.2.2013 o 16:27) Karma článku: 8,21 | Prečítané:  458x

Tomáš je mladý a, na svoj vek, úspešný muž, ktorý si ide za svojimi cieľmi. Vyrastal v rodine so staršou sestrou. Tá každým získaným ocenením, diplomom od toho a toho, a chvály od  každého, zväčšovala tieň, v ktorom dlhé roky žil. A tak z Tomáša bola čierna ovca rodiny, lebo rebélia bola jeho jedinou metódou, ako by si mohol vydupať svoje malé miesto na tomto svete.

I keď sa časom celá situácia obrátila a z jeho sestry sa stala osoba bez ambícií, práce a vôle ísť vpred, Tomáš žije v tieni i naďalej. Medzičasom sa odsťahoval od rodičov, našiel si prácu, popri práci aj študuje a stíha množstvo iných aktivít. Doteraz nevie, prečo si rodičia nedokážu jeho rozhodnutia a ich výsledky vážiť aspoň v takej miere, ako si vážia názory nezamestnanej dcéry. Dlho som bola i ja svedkom týchto udalostí a jediné vysvetlenie, ktoré mi napadá, je nedostatok rešpektu. To, že sa rodičia nedokážu zmieriť s výrazným rozdielom medzi svojimi deťmi. Je, samozrejme, trochu náročnejšie akceptovať obe deti, keď máte jedno nadpriemerne nadané a to druhé neprejavuje až taký zápal do vzdelania, či budúcej kariéry, najmä ak sa to deje v mladom veku. Veľká priepasť, ktorá následne vzniká medzi súrodencami, nie je potom iba jedným, ale rovno trojnásobným problémom pre „slabšie" dieťa. Jedným je odmeraný a povýšenecký prístup otca, druhým je odmeraný a chladnejší prístup matky, tretím je súrodenec s vysokým egom, ktorý „slabšiemu jedincovi" v rodine dáva pocítiť jeho postavenie.

Odjakživa som bola presvedčená o tom, že deti by mali byť hlavným potešením rodiny, že sa dvaja ľudia rozhodnú pre dieťa, lebo mu chcú venovať svoju lásku a dostatok času. Ak na toto potenciálny rodič nie je pripravený, nech radšej ani nie je rodičom. Lebo spraví radosť možno sebe, ale jeho dieťa bude trpieť iba preto, že rodič nezvláda svoju rolu a nezvláda svoje dieťa. Ja ešte nie som matkou, a je mi taktiež jasné, že toto poslanie nie je med lízať, ale je niečo, čo viem už teraz. Že sa budem so svojím synom alebo dcérou rozprávať. Stále, o všetkom, aj keby musím slová a vety z dieťaťa ťahať ako z chlpatej deky, chcem vedieť všetko, čo sa v ňom deje, ako zmýšľa, aké má plány so svojím životom, kto alebo čo mu ubližuje, koho alebo čo má rado a budem počúvať. Pretože som sa pre dieťa rozhodla, hádam, z toho dôvodu, že ho chcem mať a zaujíma ma, čo sa s ním deje. Dôvody pre dieťa, z ktorých sa mi dvíha tlak, ako napríklad „...a kto sa o mňa bude starať, keď budem stará??" alebo „Ja nechcem byť sama, ...". Tak takéto ženy by som najradšej šla osobne prefackať a ukázala by som im súčasnú mládež, u ktorej absentuje už len základný cit, slušná výchova, morálka a sebakritika. Lebo tak to vyzerá, keď sú deti len preto, aby boli, alebo to tak býva zvykom, alebo nevieme, čo so vzťahom, tak si spravíme dieťa.

Prosím každého jedného rodiča alebo budúceho rodiča, ktorý toto číta. Ak ste už ozaj dospeli do rodičovského stavu, venujte sa svojim deťom. Rešpektujte ich a nezavrhujte ich názory, myšlienkové pochody. Ak im dávate svoju lásku, venujete im priestor vo vašej rodine a dáte im pocítiť, že nie sú bezvýznamným článkom, nezanechá to na nich žiadne následky a nebudú mať do konca svojho života ryhy na duši. Lebo Tomáš, ako som zistila, ich stále má.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?