Chladnokrvná šťuka na Dunaji (nie, tento článok nie je o rybách)

Autor: Kristína Karabínošová | 26.9.2013 o 20:27 | (upravené 27.9.2013 o 0:07) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  858x

Jedným z nie veľmi známych tragických hraničných príbehov je ten na rieke Dunaj, deliaci slovenskú a rakúsku hranicu. Počas rokov 1948-1989 tu v snahe utiecť prišlo o život najmenej 42 ľudí.

Pavol Truben - Stráženie hranícPavol Truben - Stráženie hraníc

Mnohí sa snažili emigrovať, ujsť do "lepšieho" a slobodnejšieho sveta. Rakúsko bolo prvým kontaktom, styčným bodom so západnou Európou, za jeho hranicami sa už črtala vízia plohodnotného a neobmedzeného bytia, kedy sa človek nemusel báť o vlastnú myšlienku, vypovedanú vetu, vierovyznanie či vlastný život. Avšak, ktokoľvek, kto chcel z krajiny vycestovať, si musel požiadať o "Žádost o vydání průkazu pro překračování státní hranice" na bratislavskom Krajskom odbore pasov a víz. V tejto žiadosti sa okrem základných informácií ako meno, bydlisko a číslo OP nachádzali aj kolónky ako popis osoby, výška, typ tváre, farba vlasov, tvar nosa, farba očí aj špeciálne znamienka.

Počas socializmu strážili slovensko-rakúsku hranicu viaceré hliadky. Stráženie na súši bolo zabezpečené zátarasami, elektrickým vedením či mínovými poľami. Stráženie hraníc fungovalo aj prostredníctvom lode Volvo Penta GSB 066, prezývanej aj Šťuka. Jej konštrukcia bola rebrovaná a vysoko odolná voči nárazu. Čo je však na tomto 41-ročnom vyvražďovaní najhoršie, doteraz sa nevyvodili žiadne trestnoprávne dôsledky. Ústav pamäti národa sa ešte v roku 2008 snažil obnoviť vyšetrovanie, žiaľ, neúspešne.

Šťuka na Dunaji bola inšpiráciou jednej diplomovej práci umelca z VŠVU. Citlivosť celej témy sa veľmi precízne prevtelila do zhrdzavenej rebrovanej konštrukcie lode Volvo Penta. Ako sám autor uvádza "...inšpirácia konkrétnym typom lode odkazuje ku konkrétnemu miestu a času, a hlavne ku konkrétnym udalostiam." Pozvárané a zhrdzavené železné kusy, vytvárajúce rebrovitú konštrukciu, nie sú len pozostatkom dopravného prostriedku. Sú symbolom železnej zátarasy, symbolom väzenia.

Dielo Stráženie hraníc je istým spôsobom aj pomníkom všetkých obetí, ktoré sa chceli dostať na druhý breh rieky Dunaj či Morava. Loď ich aspoň týmto kusom železa pripomenula nám všetkým, tým, ktorí si už na krvavé udalosti spred toľkých rokov ani nespomenú. Tým, ktorým počas prechádzok pod Devínom ani nenapadne, že šliapu po miestach, kde iní umierali.


Meno každej obete je dôkladne vpísané na "plachtu" poskladanú zo spomínaných tlačív. V kolónke platnosť preukazu je uvedený dátum, kedy obete zahynuli. Tlačivu dodáva autenticitu fakt, že bolo vypísané na dobovom písacom stroji a obsahuje aj originálnu pečiatku s podpisom.


Príznačnou metaforou je hrdzavejúca konštrukcia - už vrak, lode, ktorá je doslova v dezolátnom stave, avšak stále stojí na podperách a stále sa nerozpadla. Je to niečo skryté, hlboko v pamäti staršej generácie a hlboko v archívoch, bez zmienky v dokumentoch bežne prístupných širokej verejnosti. Nenávratné fakty a kruté zločiny éry komunizmu v našej krajine, ktoré neustále strašia a vynárajú sa v nepravidelných intervaloch. Vynárajú sa snažiac sa nám naznačiť, aby sme sa s touto minulosťou tak ľahko nevyrovnali a nezabudli na bezbranných ľudí, zabitých na krvavej hranici.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?