Mám rada slovenský jazyk, je to zlé?

Autor: Kristína Karabínošová | 8.10.2013 o 12:09 | (upravené 8.10.2013 o 20:17) Karma článku: 8,21 | Prečítané:  1580x

Jeden slovenský autor (o koho ide, je nepodstatné) čoskoro vydáva svoju ďalšiu knihu. Jazyková redaktorka, ktorá opravovala jeho dielo, mu opravovala aj slovo „fandiť" a chcela ho zmeniť na „fanúšikovať". Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka je slovo „fandiť" subštandardné, t.j. je to nespisovný výraz. Áno, je pravda, že fandiť sa nachádza v aktívnej slovnej zásobe asi 98% Slovákov, a je teda ustálenejšie. Ale.

Autor mal problém s pojmom fanúškovať, čomu na jednej strane rozumiem, lebo to znie ako to znie, zároveň je to, predsa len, jeho kniha. Avšak dôvod, prečo sa každému po prečítaní tento pojem bridí je, že dobrovoľne a vedome píšu fandenie zle. A neponáhľajú sa overiť si, či to zlé je alebo nie je.

V poslednej dobe ma až zaráža, na akú najkrajnejšiu perifériu sa dostalo povolanie jazykového redaktora - korektora. Nech si týchto ľudí nazýva „grammar nazi" kto chce, spoločnosť by si mala uvedomiť dôležitosť ich práce, rovnako ako aj ich snahy vykonávať tú prácu čo najlepšie. Viem, že jazykoví redaktori sú na tom so zamestnaním veľmi biedne. Ak ho majú, vykonávajú ho mnohokrát priam za almužnu. Pokojne si do vyhľadávača naťukajte kľúčové slová „korektor práca" alebo „jazykový redaktor práca" a skúste si spočítať, koľko aktuálnych pozícií nájdete. Schválne.

Lingvistom aj korektorom dá popravde celkom zabrať sledovanie neologizmov, ktoré sa do nášho jazyka „vtierajú" každým dňom. Sama si neustále overujem nové pojmy. Veľmi dobrou príručkou je vedecko-popularizačný časopis Kultúra slova. Mama mi raz zaplatila predplatné ako darček k meninám. Vtedy som to považovala za iróniu, teraz sa tomu teším. Odporúčam ;)  Mnohokrát je udržiavanie si jazykovej kultúry náročné. Hodnotiac minimálne prostredie rôznych firiem, v ktorých sa ustálená (nazvime to) terminológia používa na dennej báze, a zamestnanci sa dokážu plnohodnotne ňou dohovoriť. Uvediem príklad typu „ ...nastavím rimajnder, čekni si ho, budeš to mať naskedjulované na zajtra a keby dačo, spýtaj sa thrdlajny." Ako vám to znie? Ale vravím, toto je interná komunikácia, to by sa ešte dalo nejak odpustiť.

Skutočnosti, ktoré mi ležia v žalúdku, sú však práve tie v médiách, v časopisoch, v rôznych článkoch na najrôznejších portáloch, žiaľ, aj v televízii a rádiách. Nechcem vyznieť ako zanietená fanatička, ale veľmi ma mrzí, že všetci títo ľudia, ktorí nám komunikujú informácie, novinky, rady, čokoľvek, nemajú niekedy až základné jazykové znalosti. Nedávno na českej stránke vyšiel článok obsahujúci najpoužívanejší manažérsky slang. A veľmi, veľmi podobný existuje aj u nás. Je to stále slang, avšak keď už počujem redaktorov verejnoprávnej RTVS hovoriť „menedžer" alebo nasúkajú "a vôbec" na koniec každej druhej vety, zatínam päste. Fakt. A s hovníkmi, vopcháčikmi, lezúňmi a inými špecialitkami to na mňa neskúšajte. Prelistujte si slovník alebo si to nájdite, teda nenájdite v slovníku na internete. Tieto slová jednoducho neexistujú.

Keď som bola malá, rodičia mi veľakrát vravievali, aby som čítala. Čo najviac. Hovorili mi to nielen preto, aby som sa učila nové slová, rozvíjala fantáziu či sa zabavila, ale aj kvôli tomu, aby som videla ako sa slová píšu a naučila sa ich. A tak som to aj spravila. Niektoré rozprávkové knihy som mala prečítané „odpredu odzadu" a vedela som ich aj naspamäť. Potom som prišla do školy a horšiu známku z diktátov ako dvojku som nikdy nemala. Vtedy sa totiž dalo čomukoľvek napísanému „na papieri" veriť.

S internetom prišli všemožné portály, internetové denníky, magazíny, blogy a kvantita čoskoro prekonala (jazykovú) kvalitu. Momentálne potrebujú ľudia zaplniť svoje stránky obsahom a čím ďalej, tým viac zabúdajú na potrebu si ich dať niekým skontrolovať.

Ako malá som považovala vytlačené, resp. širokej verejnosti prístupné texty za „sväté". Vďaka nim som sa naučila písať slová správne bez toho, aby som sa musela nabifľovať vybrané slová či pravidlá používania čiarok. Súčasnící, mládež, ktorá vyrastá na internete, už po knihách až tak veľmi nesiaha. Čiže ak niečo prečítajú, je to z internetu, ktorý je toľkokrát až prepchatý čechizmami, subštandardnými slovami, slangovými pojmami alebo jednoduchými chybami, ako napríklad prídavné meno v množnom čísle s ypsilonom. Juch. Keby boli ľudia, ktorí by zaplatili iných ľudí za kontrolovanie chýb ľudí, mali by viacerí, ak aj nie všetci, tak aspoň viacerí lepšiu znalosť jazyka a svet by bol hneď o niečo krajší. No uznajte, je tak?

P.S.: Skôr než budete komentovať niekoho zlý jazyk (na Slovensku po slovensky a iné), zamyslite sa, či ovládate ten svoj, slovenský jazyk poriadne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči, ktorí na príspevkoch od štátu získali státisíce eur.

ŠPORT

Cibulková dosiahla potrebné víťazstvo a má šancu na postup

Kerberová musí zdolať Keysovú bez straty setu.

TECH

Čo sa stane, ak by vypadlo centrum slovenského internetu?

Poskytovateľov internetu spája centrum SIX.


Už ste čítali?